TCR2EE33
Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator
  • 相关参考设计(1)
产品概要
Application Consumer equipment / General purpose power supply
Output Type Fixed Output
Overcurrent protection Y
Auto-discharge Y
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name SOT-553 (ESV)
Package Image 东芝 TCR2EE33 Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator产品 ESV 封装图片
JEITA SC-107BB
Package Code SOT-553
Pins 5
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.6×1.6×0.55
Package Dimensions 查看
Land pattern dimensions 查看
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
绝对最大额定值
项目 符号 单位
Input Voltage VIN 6 V
Power Dissipation (mounted on glass-epoxy board(30mm×30mm)) PD 320 mW
电气特性
项目 符号 条件 单位
Operating Output Current (Max) IOUT - 200 mA
Operating Input Voltage * VIN - 1.5 to 5.5 V
Output Voltage (Typ.) VOUT - 3.3 V
Output Voltage Lineup VOUT - 1.0 to 5.0 V
Output Voltage Accuracy (±) * - - 1.0 %
Quiescent Current (Typ.) * IB(ON) IOUT=0mA 35 μA
Stand-by Current (Typ.) * IB(OFF) - 0.1 μA
Dropout Voltage (Typ.) * VDO IOUT=0.15A 180 mV
Ripple Rejection Ratio (Typ.) * R.R. f=1kHz 73 dB
Output Noise Voltage (Typ.) * VNO - 35 μVrms
Operating Temperature Topr - -40 to 85
Output Capacitance COUT - ≥1.0 μF