TK10A60W
Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)
  • 相关参考设计(2)
产品概要
Application Scope Switching Voltage Regulators
Polarity N-ch
Generation DTMOSⅣ
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name TO-220SIS
Package Image 东芝 TK10A60W Power MOSFET (N-ch 500V&lt;VDSS&le;700V)产品 TO-220SIS 封装图片
JEITA SC-67
Pins 3
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
10.0×15.0×4.5
Package Dimensions 查看
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
绝对最大额定值
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 600 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 9.7 A
Power Dissipation PD 30 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.7 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.7 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 380
Input capacitance (Typ.) Ciss - 700 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 20 nC