Package Image 东芝 TK040N65Z Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)产品 TO-247 封装图片
Pins 3
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
15.94×20.95×5.02
Package Dimensions 查看
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
绝对最大额定值
项目 符号 单位
Drain-Source voltage VDSS 650 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 57 A
Power Dissipation PD 360 W
电气特性
项目 符号 条件 单位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 4.0 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 3.0 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 40
Input capacitance (Typ.) Ciss - 6250 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 105 nC