TRS20N120HB
SiC Schottky barrier diode
产品概要
Feature Chip design of 3rd generation
Number of Circuits 2
Internal Connection Common cathode
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name TO-247
Package Image 东芝 TRS20N120HB SiC Schottky barrier diode产品 TO-247 封装图片
Pins 3
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
15.94×20.95×5.02
Package Dimensions 查看
SamacSys CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from SamacSys<br>*1 *2
Download from SamacSys
*1 *2
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
绝对最大额定值
项目 符号 单位
Forward DC current IF(DC) 20 A
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 1200 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Reverse current (Max) IR VRRM=1200V 80 μA
Forward Voltage (Max) VF IF=10A 1.45 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=10A 1.27 V