TRS10E65H
SiC Schottky barrier diode
产品概要
Feature Chip design of 3rd generation
Number of Circuits 1
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
封装
Toshiba Package Name TO-220-2L
Package Image 东芝 TRS10E65H SiC Schottky barrier diode产品 TO-220-2L 封装图片
Pins 2
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
10.05×15.3×4.45
Package Dimensions 查看
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
绝对最大额定值
项目 符号 单位
Forward DC current IF(DC) 10 A
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 650 V
电气特性
项目 符号 条件 单位
Reverse current (Max) IR VRRM=650V 100 μA
Forward Voltage (Max) VF IF=10A 1.35 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=10A 1.2 V